оригами из бумаги
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
A+ R A-

Łopatyn - nyskie serca na kresach

Napisz e-mail Drukuj PDF

W Klubie studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Odnowienia Kościoła w Łopatynie z siedzibą w Wójcicach. Garstka Polaków z Łopatyna oraz przesiedleni z tego regionu m.in. dzisiejsi mieszkańcy Wójcic zatroszczyli się o remont odzyskanego kościoła.

 


Trwają m.in. prace konserwatorskie przy odnawianiu zabytkowych malowideł Stanisława Stroińskiego, a także inne konieczne remonty. To wszystko wymaga czasu i dużych nakładów finansowych.
- Uczyńmy wszystko, aby uratować ten wspaniały polski zabytek w powiecie radziechowskim - mówi prezes stowarzyszenia Jan Cichewicz. Stowarzyszenie powstało w 2005 roku, początkowo jako zwykłe. W 2006 roku przekształcone w organizację pożytku publicznego. Od 2006 roku, koordynuje ono prace remontowe kościoła katolickiego w Łopatynie oraz konserwatorskie XVIII wiecznych malowideł ściennych w tym obiekcie. Prace konserwatorskie prowadzone są we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. W 2007 roku dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 140 tys. zł udało się skończyć prace konserwatorskie kopuły prezbiterium, których łączny koszt wyniósł 256 tys. zł. 15 maja 2008r. Prezydium Senatu VII Kadencji na swoim 19 posiedzeniu rozpatrując wnioski o zlecenie zadań o charakterze programowym i inwestycyjnym dla organizacji pozarządowych opowiedziało się pozytywnie o przyznaniu dotacji dla Stowarzyszenie Odnowienia kościoła w Łopatynie przyznając dotację na ten cel w wysokości 52 tys. zł. Obecny na posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia ksiądz Marek Wojnarowski, proboszcz parafii w Łopatynie przekazał serdecznie podziękowania, za wszystkie dotychczasowe działania zmierzające do odrestaurowania tego obiektu. Nieprzypadkowo Kresowianie mieszkający w naszym regionie pomagają temu właśnie kościołowi. Po wojnie do Wójcic przyjechała bowiem grupa mieszkańców Łopatyna, która przywiozła z sobą obraz Matki Boskiej Łopatyńskiej. Liczy już on 250 lat i w maju br. w Wójcicach i Łopatynie będą obchodzone uroczystości związane z tym jubileuszem.

 

 


Get Adobe Flash player

>>> Najnowsze Informacje Media Regionalne

>>> Najnowsze Informacje Media Krajowe

stat4u